Jak działa proces szyfrowania danych?

Szyfrowanie danych to bardzo dobry sposób na zabezpieczenie danych. W przypadku zgubienia lub kradzieży sprzętu, dostęp do informacji zapisanych na nośniku będzie niemożliwy lub bardzo utrudniony. W zależności od samego sprzętu – zakładając, że chcemy zaszyfrować dane na komputerze – należy wybrać odpowiednią metodę, która nie spowolni pracy dysku. W przypadku dysku SSD proces szyfrowania danych nie wpłynie znacząco na jego pracę, natomiast na starszych dyskach typu HDD lepiej zdecydować się na utworzenie osobnej partycji z zaszyfrowanymi informacjami.

Czym jest szyfrowanie danych?

Proces samego szyfrowania składa się z dwóch warstw – pierwsza zamienia tzw. „tekst jawny” na szyfrogram, druga zamienia szyfrogram z powrotem w tekst jawny. Od stopnia skomplikowania klucza zależy to, jak łatwo można spróbować odszyfrować dane.

Początki szyfrowania – szyfr Juliusza Cezara

Są różne metody szyfrowania danych, a jedną z najstarszych jest szyfr wymyślony przez Juliusza Cezara. Szyfr Cezara polegał na podstawieniu pod literę innej litery, która zajmuje w alfabecie miejsce o 3 większe od pierwotnej. Ten prosty sposób zamienia jakikolwiek tekst w ciąg niezrozumiałych znaków – wystarczy jedynie posiadać klucz, dzięki któremu można odszyfrować wiadomość.

Szyfrowanie danych i dysków w XXI wielu

W dzisiejszych czasach używane są znacznie bardziej skomplikowane klucze, których wartości podaje się w bitach. Najczęściej są to klucze 64, 128, 256, oraz 512 bitowe. Oczywiście, są też o większych wartościach – co znacznie utrudnia dekodowanie. Te sposoby szyfrowania są semantycznie bezpieczne – czyli nie da się uzyskać żadnych informacji o zakodowanej treści, poza długością samego tekstu. Im większa ilość bitów, tym wielokrotnie mniejsze prawdopodobieństwo odszyfrowania danych.

Na czym polega szyfrowanie danych?

Szyfrowanie danych jest bardzo istotne z biznesowego punktu widzenia – informacje niejawne dotyczące sfery finansów, używanych technologii oraz szeregu innych danych (włącznie z informacjami o pracownikach) muszą być zabezpieczone. Obecnie istnieje wiele programów służących do szyfrowania danych – począwszy od kodowania informacji na dyskach twardych, po tworzenie tzw. krypt w chmurze oraz szyfrowanie połączeń telefonicznych oraz kanałów komunikacji przez łącza internetowe. Użyte technologie eliminują (lub znacznie redukują) niebezpieczeństwo przechwycenia danych przez niepowołane osoby. Warto wspomnieć, że samo uzyskanie dostępu do informacji nie wystarczy, aby móc zapoznać się z ich treścią – nauka oferuje wielostopniowe możliwości szyfrowania danych, które skutecznie chroni najwrażliwsze dane.

Dlaczego szyfrowanie danych jest istotne w firmach?

Informacje to potężny oręż – dlatego każda firma powinna zadbać o swoje dane w dwóch aspektach: przechowywania i komunikacji. Ochrona przed nieautoryzowanym dostępem może się okazać jedynym czynnikiem, dzięki któremu organizacja nie narazi się nie tylko na straty finansowe, ale także ochroni swoją reputację na rynku.

W prasie pojawiały się na przestrzeni lat doniesienia o dyskach twardych znajdowanych na wysypiskach śmieci. Taka sytuacja mogłaby mieć miejsce tylko i wyłącznie ze względu na niefrasobliwość jednej osoby – a naraża całe przedsiębiorstwo na uzyskanie dostępu do informacji biznesowych.
Niebezpieczeństwo dotyczy nie tylko komunikacji wewnątrz firmy, ale także informacji o transakcjach, kontrahentach, planach, oraz decyzjach. Żadna organizacja nie chce dawać konkurencji broni do ręki – dlatego dostęp do danych powinien być możliwie najlepiej zabezpieczony.

Szyfruj zawartość aby zabezpieczyć dane

Szukasz dobrego sposobu na szyfrowanie danych w Twojej firmie? Wybierz sprawdzone rozwiązania – firma Meskomp oferuje intuicyjne i skuteczne sposoby na zakodowanie informacji w Twojej firmie. Zadbaj o dane przechowywane w każdej przestrzeni (od dysków twardych po chmury) oraz o zabezpieczenie kanałów komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej – od Ciebie zależy bezpieczeństwo danych w Twoim przedsiębiorstwie.